ZCE Sertifikalı Olmak!

PHP Sertifikalı olmayı mı düşünüyordunuz? Kariyerinize nasıl yardımcı olacağını ve size ne faydalar sağlayacağını mı merak ediyorsunuz? Bir kaç ay önce César Bruschi Zend Certified Engineer (ZCE) LinkedIn grubunda açık bir anket yaptı ve gruba “sizin için PHP Sertifikasının gerçek avantajları nelerdir? sorusunu sordu. Grubundan çeşitli geribildirim ve yorumlar aldı. Ben, çoğu kişinin gördüğü en büyük yarar olarak, “sadece sınava hazırlanırken bile PHP hakkında birçok şey öğreniyorum” demesini ilginç buldum.

Elbette ZCE’lerin gördüğü birçok fayda var, yeni iş teklifleri, maaşınızın artışları, promosyonlar ve genel olarak saygınlığınızın artması. “ZCE’nin faydaları” anketinde kendi kişisel deneyimleri ile geri bildirim yapan ZCE’ler vardı. Ankete benim en sevdiğim yorumların biri Yahoo Yazılım Geliştirme Mühendisi Jorge Garcia’den geldi!

Ben şahsen kariyerimde ilerlememe yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Ben sınavı Ekim 2013’teki ZendCon 2013’te geçtim ve 5 ay sonra php geliştirici olarak Yahoo’da çalışmaya başladım. Yahoo’nun her gün aldığı başvuru ve özgeçmilere göz önüne alırsak; bu logonun ve sertifikanın; benim kalabalığın arasından sıyrılmama yardımcı olduğuna eminim. Yani, kesinlikle buna değdi. Tabii ki bunun yanında titiz bir görüşme sürecine girmem de gerekti.

Jorge Garcia, Yahoo! Yazılım Geliştirme Mühendisi

Bazı uzmanlar; hedeflerinize ve kariyer isteklerinize bağlı olarak, odaklanılmış bir sertifikanın bir üniversite diplomasından daha iyi olabileceğini düşünmektedir. The Certification Magazine’nin Şubat 2014 sayısındaki Maaş Anketi raporu, işverenlerin sertifikalı çalışanlara nasıl baktığı hakkında bazı ilginç bilgiler barındırıyordu.

İşverenlerin vasıflı teknoloji işçilerine verecek paraları var, ve eğer sizin yeteneklerinizi doğrulayan bir sertifikanız varsa, o paradan daha fazla pay almanız için mükemmel bir şansınız da var.

Bireyin maaşı ile sertifikasını doğrudan ilişkilendirmek ve bunun tam olarak ne kadar olduğunu ölçmek zor, ama biz en azından güçlü bir korelasyon yapabiliriz: maaş anketine katılanların yaklaşık yüzde 90’ının bir veya birden fazla geçerli sertifikası var. Etkisi büyük veya küçük olabilir ama sertifika sahibi olmak size para ödenmesinde bir faktördür.

Sertifika sahibi olmak, terfi almanıza da etki edebilir ve maaş anketinde de bu yönde bazı kanıtlar mevcut. Katılımcıların yaklaşık yüzde 22’si sertifika almalarını izleyen yıl içinde terfi aldıklarını söylüyor ve bunların yaklaşık yarısı da sertifikalarının terfi almalarında rolü olduğuna inanıyor.

Bu daha genel bir sertifikasyon anketi olsada ortaya çıkan sonuçlar, bizim ZCE anket sonuçlarında gördüklerimiz ile mükemmel uyumlu.

Zend sertifikasının ek faydaları: ZendCon gibi PHP Konferanslarına İndirimli biletler; ZCE LinkedIn grubuna üyelik; ZCE Directory listesine katılım; özgeçmiş / CV ‘nize eklemek için özel ZCE Logosu; Zend Studio’nun daimi kopyası ve Zend Server için bir yıllık ücretsiz lisans (istek üzerine).

Eğer sizde bu adımı atıp PHP  sertifikası sahibi olmaya hazırsanız şimdi kariyerinizi hızlandırmanın tam zamanı! Eğer hazırlanmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Zend’in size yardımcı olmak için araçları var. Detaylı bilgiye http://www.zend.com/en/services/certification adresinden ulaşabilirsiniz.

POSTED IN COMMUNITY SPOTLIGHT ON BY .